Nowe Projekty Koła

Witajcie!

W  najbliższym czasie w kole ruszy kilka nowych projektów, do których zapraszamy nowych i obecnych członków koła. Zamierzamy zająć się nie tylko rozwijaniem wiedzy o energetyce i krzewieniem jej poza murami uczelni, ale też budową kilku instalacji demonstrujących wykorzystanie innowacyjnych paliw i technologii:

Silnik Stirlinga

Zamierzamy zbudować we współpracy z KNE Silnik Stirlinga. Jest to jedyny w swoim rodzaju silnik o spalaniu zewnętrznym, w którym czynnikiem roboczym jest powietrze krążące w obiegu zamkniętym. Może wykorzystywać dowolne paliwo, lub inne źródło ciepła, np. skoncentrowane promieniowanie słoneczne. Zamierzamy skorzystać z dofinansowania przyznanego studentom trzeciego roku w ramach kierunku zamawianego, dzięki czemu wreszcie będzie możliwe zbudowanie silnika, który działa i osiąga przyzwoitą moc. Przy budowie skorzystamy z gotowego, profesjonalnie przygotowanego projektu, wykonanego przez studentkę z naszego wydziału. Koordynatorem projektu ze strony SKNEN jest Paweł Kowalski.

Wytwórnia wodoru

Planujemy zbudować małą wytwórnię wodoru wykorzystującą proces elektrolizy wody. Projekt jest bardziej szczegółowo na stronie koła, pod hasłem “Mała wytwórnia wodoru”.

Pokazowa turbina wodna

Chcemy zbudować niewielką demonstracyjną turbinę wodną zasilającą prosty układ elektryczny. Projekt jest bardziej szczegółowo opisany na stronie koła, pod hasłem “Pokazowa turbina wodna”.

Systemy nadążne dla fotowoltaiki

Systemy nadążne to specjalne konstrukcje, których zadaniem jest obracanie paneli fotowoltaicznych w stronę Słońca, gdy wędruje ono po niebie. Pozwala to uzyskać z jednego panelu znacznie więcej energii, niż gdyby był umieszczony nieruchomo. Badaniem systemów nadążnych zajmuje się wieloletni członek SKNEN i pracownik ITC, mgr. Łukasz Cieślikiewicz. Wkrótce na stronie pojawi się więcej informacji o projekcie.

Debaty oksfordzkie

Nasi członkowie systematycznie biorą udział w Debatach Oksfordzkich na temat polskiej energetyki, które odbywają się cyklicznie na wydziale. Pierwsza debata prawdopodobnie odbędzie się w styczniu a jej tematem będzie energetyka jądrowa. Przewidziane są atrakcyjne debaty zarówno dla mówców, jak i dla publiczności.

Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w projektach, oraz zgłaszania własnych pomysłów!

Nowy projekt – pokazowa turbina wodna

W tym roku postanowiliśmy zbudować małą demonstracyjną turbinę wodną, która będzie pokazywała, jak w prosty sposób można wytwarzać prąd z energii płynącej wody. Naszym celem jest zbudowanie działającego układu, w którym woda krążąca w zamkniętym obiegu napędza hydrogenerator i zasila prosty obwód elektryczny.

Podstawą naszej konstrukcji będzie przedstawiona na poniższym zdjęciu instalacja znajdująca się w pokoju koła. Składa się ona z działającej turbiny wodnej napędzającej generator prądu stałego, który wystarcza do zasilenia świecącej diody. Niestety, układ doprowadzający wodę do turbiny nie działa. Aby zapewnić odpowiednie ciśnienie wody przed turbiną, trzeba podpiąć rurę zasilającą bezpośrednio do sieci wodociągowej, przez co możemy uruchamiać naszą turbinę tylko w miejscach, w których mamy dostęp do kranu i umywalki. Dodatkowo przewód doprowadzający wodę jest zbyt cienki i giętki, przez co często zgina się tuż przed turbiną powodując zatamowanie przepływu.

Rozwiązaniem tych problemów będzie zbudowanie układu, w którym woda będzie krążyła w obiegu zamkniętym, czyli po wyjściu z turbiny będzie sprężana przez pompę i kierowana z powrotem do turbiny. W ramach projektu zamierzamy zaprojektować i zbudować instalację zasilającą naszą turbinę w wodę pod ciśnieniem. Dodatkowo przyjrzymy się stronie elektrycznej układu – sprawdzimy, jaką moc generuje i czy można zasilić nim coś więcej, niż tylko diodę. Gotowa turbina pokazowa będzie mogła być prezentowana podczas pikników naukowych, dni otwartych, oraz innych wydarzeń, w których bierze udział nasze koło.

Zapraszamy do udziału wszystkich, również najmłodszych członków koła. Budowa pokazowej turbiny wodnej nie jest trudna, ale można się przy tym sporo nauczyć, zarówno na temat działania mechanizmu, jak i metod jego wykonania, czy opomiarowania.

Koordynatorem projektu jest Bernard SwoczynaTurbina_wodna

Nowy projekt – mała wytwórnia wodoru

W tym roku zamierzamy zbudować małą wytwórnię wodoru, która będzie produkowała ten cenny gaz metodą elektrolizy. Wytwórnia będzie składała się ze zbiornika wypełnionego wodą z dodatkiem elektrolitu, oraz dwóch naczyń zawierających elektrody, w których będziemy gromadzić powstający wodór i tlen. Ilość wyprodukowanego gazu nie będzie zbyt wielka, ale chodzi nam przede wszystkim o pokazanie, że wodór można łatwo produkować w domowych warunkach. Gotowa instalacja będzie mogła być prezentowana podczas pikników naukowych, festiwalów i wystaw, oraz innych wydarzeń edukacyjnych, w których bierze udział nasze koło.

Warto przypomnieć, że już kiedyś w SKNEN mieliśmy działającą wytwórnię wodoru. Niestety, z powodu wadliwie wykonanych elektrod szybko się zepsuła – zostały one zrobione z materiału podatnego na korozję, przez co szybko uległy rozpuszczeniu w agresywnym chemicznie roztworze. Tym razem wykorzystamy lepsze materiały, dzięki czemu nasza wytwórnia będzie mogła działać bezawaryjnie przez długi czas.

Koordynatorem projektu jest Bernard Swoczyna. Zapraszam wszystkich do udziału w projekcie.