Pokazowa Turbina Wodna ukończona!

8 maja ukończyliśmy budowę Pokazowej Turbiny Wodnej. Projekt polegał na zbudowaniu niewielkiej, pracującej w obiegu zamkniętym hydroelektrowni zasilanej wodą z pompy. Turbina jest z przodu przeszklona, co umożliwia dokładne przyjrzenie się mechanizmowi od środka. Woda pod ciśnieniem jest dostarczana do turbiny od góry i rozpędzana z przewodzie o stopniowo zmniejszającym się przekroju. Rozpędzony do dużej prędkości strumień wody uderza w łopatki turbiny obracając je i napędzając generator prądu podłączony do turbiny przekładnią pasową. Woda z turbiny trafia z powrotem do zbiornika zasilającego pompę, zaś wygenerowany prąd służy do zaświecenia diody i żarówki sygnalizujących napięcie.

Prace nad projektem zajęły nam kilka miesięcy. Choć dysponowaliśmy mniej więcej działającą turbiną z obwodem elektrycznym, problemem było zapewnienie odpowiednio silnego i stabilnego źródła wody pod ciśnieniem. Testy z wykorzystaniem zasilania grawitacyjnego pokazały, że nawet pięciometrowa różnica wysokości jest zbyt mała, aby zapewnić odpowiednio wysokie ciśnienie przed wlotem do turbiny. W takiej sytuacji konieczna okazała się pompa. Do projektu zakupiono pompę wodną o dużej wysokości podnoszenia, oraz zawór regulujący ciśnienie, co umożliwiło stałe działanie turbiny z pełną mocą. Oprócz tego konieczne było zbudowanie instalacji hydraulicznej dostarczającej wodę z pompy do turbiny, odbierającej ją z powrotem, oraz magazynującej nadmiar wody. Aby umożliwić bezpieczne przenoszenie instalacji, turbinę, pompę, oraz zbiornik na wodę trzeba było umieścić na stabilnej podstawie. Wszystkie elementy konstrukcyjne i ozdobne, łącznie z planszą umieszczoną za instalacją, zostały wykonane, pomalowane i poskręcane przez uczestników projektu. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć Olę Michałkiewicz i Karolinę Szymczuk malujące elementy konstrukcyjne turbiny.

2_0957

Turbina została po raz pierwszy wykorzystana podczas Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym, 9 maja, gdzie stanowiła jedną z głównych atrakcji stanowiska SKNEN. Podczas jej działania wyszła na jaw niedostateczna wytrzymałość łopatek turbiny, które w wyniku długotrwałej pracy zaczęły pękać. Na zdjęciu poniżej możenie zobaczyć Pokazową Turbinę Wodną SKNEN podczas Pikniku:

IMG_6683