Nowy projekt – pokazowa turbina wodna

W tym roku postanowiliśmy zbudować małą demonstracyjną turbinę wodną, która będzie pokazywała, jak w prosty sposób można wytwarzać prąd z energii płynącej wody. Naszym celem jest zbudowanie działającego układu, w którym woda krążąca w zamkniętym obiegu napędza hydrogenerator i zasila prosty obwód elektryczny.

Podstawą naszej konstrukcji będzie przedstawiona na poniższym zdjęciu instalacja znajdująca się w pokoju koła. Składa się ona z działającej turbiny wodnej napędzającej generator prądu stałego, który wystarcza do zasilenia świecącej diody. Niestety, układ doprowadzający wodę do turbiny nie działa. Aby zapewnić odpowiednie ciśnienie wody przed turbiną, trzeba podpiąć rurę zasilającą bezpośrednio do sieci wodociągowej, przez co możemy uruchamiać naszą turbinę tylko w miejscach, w których mamy dostęp do kranu i umywalki. Dodatkowo przewód doprowadzający wodę jest zbyt cienki i giętki, przez co często zgina się tuż przed turbiną powodując zatamowanie przepływu.

Rozwiązaniem tych problemów będzie zbudowanie układu, w którym woda będzie krążyła w obiegu zamkniętym, czyli po wyjściu z turbiny będzie sprężana przez pompę i kierowana z powrotem do turbiny. W ramach projektu zamierzamy zaprojektować i zbudować instalację zasilającą naszą turbinę w wodę pod ciśnieniem. Dodatkowo przyjrzymy się stronie elektrycznej układu – sprawdzimy, jaką moc generuje i czy można zasilić nim coś więcej, niż tylko diodę. Gotowa turbina pokazowa będzie mogła być prezentowana podczas pikników naukowych, dni otwartych, oraz innych wydarzeń, w których bierze udział nasze koło.

Zapraszamy do udziału wszystkich, również najmłodszych członków koła. Budowa pokazowej turbiny wodnej nie jest trudna, ale można się przy tym sporo nauczyć, zarówno na temat działania mechanizmu, jak i metod jego wykonania, czy opomiarowania.

Koordynatorem projektu jest Bernard SwoczynaTurbina_wodna

Leave a Reply