Badanie Biomasy!

Czy zajęliśmy się biomasą, bo?

  • Biomasa to energia słoneczna zmagazynowana w substancji organicznej
  • Biomasa jest odnawialnym źródłem energii
  • Biomasa do wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i paliwa będzie w przyszłości znaczącym źródłem energii dla Europy

Ależ nie… Zajęliśmy się tym projektem, ponieważ biomasa może się opłacać. Nie wszystkie odpady przemysłowe są w dobry sposób utylizowane. A nawet najlepszą strategię da się ulepszyć. Celem projektu jest pokazanie jak wiele można zyskać odpowiednio gospodarując zwykłymi “odpadkami”. A oto i one:

biomasa

Są to próbki biomasy prosto z taśmy produkcyjnej. W okrągłych miseczkach widzimy szare skrawki oraz dwa różne rodzaje obierek z jabłek. W prostokątnych foremkach znajdują się pestki z wiśni i śliwek. Próbki zostały sfotografowane w drodze do suszarki laboratoryjnej. Aby sprawdzić czy nasze próbki mogą być używane jako paliwa wykonaliśmy dwa pomiary. Umieszczając próbki w suszarce laboratoryjnej w temperaturze 105 C na ponad 4 godziny sprawdziliśmy ubytek wilgoci, mierząc różnicę w masie. Dla skratek oraz obierek było to aż 91-94% . Dla pestek 34-37%. Tym sposobem próbki zostały również przygotowane do badania ciepła spalania w bombie kalorymetrycznej. Co ciekawe ciepło spalania każdej z próbek wynosi aż 20MJ/kg!

Zdjęcie0053

Tak wyglądają teraz nasze próbki(I,II oraz III) w towarzystwie brykietów z innych materiałów. W takie to brykiety można próbować przetworzyć próbki. Kolejne wpisy wkrótce!

One thought on “Badanie Biomasy!

  1. Pingback: ray ban sunglasses

Leave a Reply