Wizyta w fabryce turbin Alstom

Alstom7 czerwca 2013 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej, pod opieką dr. inż. Rafała Laskowskiego, odbyli wizytę w fabryce turbin Alstom w Elblągu.

Nasza wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia hali produkcyjnej, na której wykonywane są turbiny. Mogliśmy prześledzić cały proces produkcji turbin- od wykrawania łopatek w obrabiarkach numerycznych, poprzez ich szlifowanie i dokładne pomiary, aż po ich montaż w wirnikach i obręczach kierownic. Widzieliśmy komorę próżniową, w której przeprowadza się testy na złożonych wirnikach oraz halę spawalniczą, gdzie wykonywane są wały turbin. Mogliśmy dokładnie obejrzeć odlewy korpusów turbin (części nisko-, średnio- i wysokoprężnych).

hala

1/4 grupy w hali produkcyjnej

Odlewy korpusów

Hala z odlewami korpusów turbin

Drugą częścią wizyty było wysłuchanie prezentacji o firmie Alstom oraz o realizowanych przez nią projektach. Poznaliśmy historię firmy w Polsce: od początków polskich zakładów, które zostały następnie włączone do firmy Alstom, aż po współcześnie realizowane projekty. Następnie pracownik Zakładu Serwisu opowiedział o najciekawszych (z uwagi na komplikacje wykonywanych prac) modernizacjach obiektów wykonanych przez Alstom.
Wycieczkę należy zaliczyć do niezwykle udanych. Członkowie koła mieli szansę poznać proces produkcji turbin parowych, co uzupełniło posiadaną wiedzę teoretyczną dotyczącą zasady działania oraz projektowania turbin. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z firmą Alstom.

sknen

Członkowie koła pod fabryką Alstom

Alstom jest wiodącym światowym producentem urządzeń energetycznych oraz taboru kolejowego. W Polsce posiada zakłady produkcji turbin parowych (Elbląg), generatorów (Wrocław), fabrykę taboru szynowego (Chorzów) oraz organizację dostarczającą usługi i wyposażenie dla sieci przesyłowych (Katowice). W dziedzinie energetyki realizuje dostawy „pod klucz” kompletnych parowych oraz gazowych bloków energetycznych oraz kompletnych maszynowni, jak również turbozespołów, instalacji ochrony środowiska oraz modernizacje istniejących obiektów energetycznych. W Polsce zrealizował takie projekty jak budowa bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, dostarczenie maszynowni z turbozespołem do bloku 470 MW w Elektrowni Pątnów, modernizacje bloków w Elektrowniach Bełchatów i Turów.

Leave a Reply